Select Page

Alates 20. märtsist olen määratud eriolukorra tööde juhiks. Minu ülesandeks on tagada desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendite olemasolu väljaspool tervishoiu- ja sotsiaalhoolekandesüsteemi.

Eriolukorras peavad paljud meist täitma tavapärasest erinevaid ülesandeid. Need on vajalikud, et saaksime võimalikult kiiresti minna tagasi normaalse elukorralduse juurd. Rahandusministeeriumi meeskond koostöös sotsiaalministeeriumiga ja terviseametiga on tegelenud viimased päevad sellega, et lähiajal saaksime kätte hädavajalikud desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendid.

Desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendid (kaitsemaskid, -kindad ja ülikonnad) tuleb tagada nii meditisiinitöötajatele kui ka teistele võimalike nakatanutega kokku puutunud esmareageerijatele, samuti sotsiaaltöötajatele ning riskigruppidele endile. Nende vahendite leidmine on keeruline, sest kogu maailmas on erinevad piirangud ja tavalised tarneahelad ei toimi. Samuti on nõudlus suurenenud kümnetes kordades.

Uue nädala alguses, tõenäoliselt teisipäeval, alustatakse desovahendite valmistamise ja tarnimisega. Selle hanke tulemusel toodetakse ja tarnitakse kohtadele kahe nädala jooksul ligi 200 000 liitrit desinfitseerimisvahendit kätele ja pindadele. Kogusest piisab kohalike omavalistsutele ja riigiasutustele üheks kuuks. Nende vahendite vajaduse ka pikemaks ajaks suudavad katta Eesti tootjad, kes on kindlustanud ka tooraine tarned. Desovahenditeks vajaliku etanooli tootmiseks käivitub lähiajal Rakvere Piiritusetehas.

Isikukaitsevahendite osas on vaja leida lühi- ja pikaajaline tarnija. Rahandusministeerium on välja selgitanud mitmed pakkujaid, kes suudavad 1-2 nädalaga tarnida näomaske, kindaid ja ka teisi isikukaitsevahendeid. Eesti saatkond Hiinas töötab selle nimel, et saada vajalikud vahendid just Hiinast, kus käivitatud suured tootmisvõimsused.